Android uygulamaları için animasyon kütüphanesi: FancyShowCaseView [Yerli GitHub]

Yaklaşık 3 ayda GitHub üzerinde 600’den fazla star toplayıp 90 kez fork edilen FancyShowCaseView isimli kütüphane, Android uygulamalarına kolayca özelleştirilmiş animasyon (ShowCase) eklenebilmesine yarıyor.

Faruk Toptaş‘ın kendi geliştirdiği uygulamalarda kullanılmak üzere oluşturduğu kütüphane, temel olarak Material Design konseptinin yaygınlaşmasıyla sıkça rastlanan dairesel animasyonları kullanarak, kullanıcıların ekranda tek bir noktaya odaklanabilmesini sağlıyor.

Material Design prensipleri ile uyumlu

Material Design topluluğunun önemli parçalarından biri olan MaterialUp’da günün en iyi kütüphanesi de seçilen FancyShowCaseView, geliştiricisinden öğrendiğimize göre kararlı sürümüne yaklaşık1 haftalık bir geliştirme süreci sonrasında ulaşmış ve hala geliştirilmeye devam ediliyor.

Çok sayıda benzer çözüm bulunsa da FancyShowCaseView düşük Android sürümlerine (2.3.3 ve üzeri) de uyumlu oluşu ve Material Design için kabul görmüş animasyonları kullanmasıyla dikkat çekiyor.

Son olarak Faruk Toptaş’ın kendi dünyasında popüler olmayı başaran bu kütüphaneyi geliştirme sürecini ele alan yazısını Medium üzerinde okuyabileceğinizi de söylemiş olalım.

Ahmet Singan

Bilişim, teknoloji, tasarım, sanat gibi alanlar ilgimi çekiyor ve bu alandaki yenilikleri yakından takip ediyor, okuyor, izliyor ve yazıyorum.

Bir Cevap Yazın