Huawei ve ABD gerilimi bitiyor mu?

Huawei ve ABD gerilimi, uzun bir süreden sonra yerini iş birliğine bırakmak üzere! Ulusal güvenlik kaygılarının aylarca sekteye uğrattığı ticaret işlemleri, ABD Ticaret Bakanlığı Sekreteri Wilbur Moss tarafından irdelendi.

ABD’li şirket, Huawei ile iş birliğine devam edecek

Huawei ve ABD gerilimi yerini ticarete bırakmak üzere

İlgili konu hakkında resmi bir açıklama yapan Wilbur Moss, ABD menşeli şirketlerin Huawei ile yeniden iş birliği yapabileceklerini doğruladı. Bu doğrulama, ABD şirketlerinin Huawei’ye parça satışı yapmasının önünü açacak.

Satış lisansı mevzusunda 206 firmanın Trump yönetiminden izin istediğini belirten Wilbur Moss, lisans izninin bahsi geçen şirketlere  çok yakında verileceğini açıkladı.

Huawei ABD gerilimi

Bir anda 206 talep ile birden muhatap olan Ross, böyle bir sayıyı beklemediğini söyledi. Bunun dışında ABD Başkanı Donald Trump, haziran ayında Huawei ile iş birliği yapan firmalara yardım sağlama sözü vermişti.

Ekibinin ilerleme sürecinden memnun olan sereter, kendisinin ve çalışma arkadaşlarının iyi bir durumda olduğunu ve böyle bir anlaşmanın yapılmaması adına hiçbir nedenin ortada olmadığını söyledi.

Huawei ABD gerilimi

Dünya üzerindeki en büyük telekomünikasyon ekipmanı sağlayıcısı olan Huawei, 6 ay önce Donald Trump tarafından kara listeye alınmıştı. Bu yaptırım, Huawei ile ABD şirketlerinin ticaret ilişkisi kurmasını engelliyor.

Ahmet Singan

Bilişim, teknoloji, tasarım, sanat gibi alanlar ilgimi çekiyor ve bu alandaki yenilikleri yakından takip ediyor, okuyor, izliyor ve yazıyorum.

Bir Cevap Yazın