USB 4.0 ile 2020’de yeni bir dönem başlayacak!

Apple’ın iPhone modellerindeki en büyük eksikliklerinden başında, hızlı şarj teknolojisi geliyordu. 10 Eylül tarihinde tanıtımı gerçekleştirilen iPhone 11, iPhone 11 Pro ve iPhone 11 Pro Max modeli ile bu eksiklik sona erdi.

Huawei gibi rakipleri 40W’a ulaşmış olsa da, iPhone 11 serisinin 18W hızlı şarj desteği bile, şarj için saatlerce bekleyen iPhone kullanıcıları için şu anda tatmin edici seviyede. Bu kapsamda USB Power Delivery 2.0 teknolojisine yer verilen yeni iPhone modelleri, 30 dakika içerisinde sıfırdan yüzde 50 şarja ulaşabiliyor.

USB 4.0 ile 2020 yılında USB-C’ye geçiş artacak!

Bu teknolojinin temelinde USB-C bulunuyor. Son yıllarda hızlı yaygınlaşmaya başlayan USB-C bir sonraki adıma yani USB 4.0 standartlarına geçiş yapmaya hazır. iPhone’da USB-C yok? dediğinizi duyar gibiyiz.

Öncesinde USB Uygulayıcıları Forumu’nun USB 4.0 standardı sayesinde USB-C kablo aracılığıyla Thunderbolt 3 özelliklerine ulaşılabildiğini duyurduğunu belirtmeliyiz. Yani, USB 4.0 teknolojisinin kullanıldığı cihazlarda, USB-C ile 40 Gbps hızında veri aktarımı ve 100W güç aktarımı gerçekleştirilebiliyor.

Thunberdolt yüksek hızlı veri aktarımı nedeniyle Mac modellerinde yaygın olarak kullanılmakta. Ancak, USB 4.0 ile birlikte Thunderbolt hızlarının Intel sertifikasından arındırılması, fiyatların ciddi anlamda düşmesini sağlayacak.

iPad Pro’da USB-C’ye geçiş yapan Apple’ın önümüzdeki yıl iPhone modellerinde Lightning portuna veda etmesi bekleniyor. Samsung gibi akıllı telefon üreticileri ise uzun süredir cihazlarında USB-C portuna yer veriyor.

Kısacası 2020, USB-C ve USB 4.0’un bolca konuşulduğu bir yıl olacak. Hali hazırda günlük hayatta kullandığımız USB-A’ya ilerleyen yıllarda çok daha hızlı bir şekilde veda edeceğiz.

Ahmet Singan

Bilişim, teknoloji, tasarım, sanat gibi alanlar ilgimi çekiyor ve bu alandaki yenilikleri yakından takip ediyor, okuyor, izliyor ve yazıyorum.

Bir Cevap Yazın